Když maso, tak to nejkvalitnější! Zjistěte, proč sáhnout po bio mase

Spokojený život na prvním místě!

Perfektně vyzrálé, křehké a lahodné – takové je maso z farmy hospodařící v režimu ekologického zemědělství. Dokonalá chuť výsledné suroviny jde však ruku v ruce s tím, v jakých podmínkách jsou zvířata chována. Pastevní způsob života, dostatečný pohyb a možnost socializace přispívá k vysoké kvalitě. Zvířata tráví většinu času v přírodě, na sluníčku a ustájena jsou jen v případě nepříznivých klimatických podmínek. „Masná plemena skotu chovaného v ekologickém zemědělství se na pastvě volně pohybují, což má vliv nejen na jejich celkovou pohodu, ale zejména na strukturu masa,“ uvedla Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, s tím, že kvalitu ovlivní samozřejmě i výběr krmiva a zejména pak délka a způsob zrán

Chov s láskou, porážka s úctou

Zvířata prožijí svůj život v přirozených podmínkách dle standardů animal welfare. S tím úzce souvisí také porážka a následné zpracování masa. Samotná porážka by proto měla být co nejšetrnější. Při vystresování zvířete totiž dochází k metabolickému spálení vnitrosvalového cukru. Tento proces snadno zapříčiní nedokonalé zrání na bázi mléčného kvašení. I proto zvířata chována na ekofarmách bývají před poražením v areálu jatek po určitou dobu ustájena. Až přivyknou novému prostředí, dojde k šetrné porážce.

Více informací o chovu zvířat, ekologickém zemědělství i biopotravinách najdete na stránkách myjsmebio.cz.

S ohledem k přírodě, bez zbytečné chemie

Mezi další důvody, proč sáhnout po pořádném kusu masa od místního ekofarmáře, patří také fakt, že hospodáři nejen ke zvířatům, ale celkově i k přírodě přistupují s láskou a maximální péčí. Vyhýbají se nežádoucí chemii nejen u výsledných bioproduktů, ale i u běžného krmení svých zvířat.

Čerstvost, lokálnost i podpora regionů

Nákupem bio masa a dalších lokálních biopotravin, které vždy spolehlivě poznáte podle označení logy biozebry či biolistu, podporujete jak ekologické zemědělce, již pečují o přírodu i zvířata s největší možnou ohleduplností, tak i ekonomiku daného regionu. Můžete se tak podílet nejen na zvýšení kvality života, ale také zaměstnanosti, a tím i atraktivity oblasti, která je třeba právě vaším domovem. Jedná se zkrátka o skvělou příležitost, jak farmářům za jejich dlouhodobou a poctivou práci vyjádřit vděčnost. U lokálních bioproduktů máte navíc jistotu čerstvosti, protože potraviny neabsolvují žádné dlouhé distribuční cesty.

Udržování vysokých standardů i pravidelná kontrola

Bio maso pochází nejen z lokálních, ale hlavně z důvěryhodných zdrojů. Kontrolu podstupují ekologičtí zemědělci minimálně jednou ročně a standardy ekologické produkce podléhají přísné evropské i národní legislativně. Na národní úrovni dohlíží na dodržování pravidel hospodaření v režimu EZ čtyři kontrolní organizace – KEZ, ABCert, Bureau Veritas a Biokont.

Přesvědčte se sami, vyrazte na ekofarmu

Vlastní zkušenost je tím nejlepším způsobem, jak se přesvědčit. Udělejte si proto výlet na nejbližší ekofarmu. Inspiraci, kam se vydat, můžete najít na stránkách kamprobio.cz nebo lovime.bio.cz. Nejrušněji na nich bývá právě na jaře, návštěva ekofarmy tak celé rodině zajistí perfektně strávené víkendové odpoledne. Sami navíc uvidíte, jak to na podobných místech chodí a v jakých podmínkách zvířata tráví svůj život. Mimo bio maso tu naleznete i pestrý výběr bio ovoce, zeleniny, bylinek i dalších bio surovin, které si můžete rovnou nakoupit.

TIP: Hledáte zajímavou farmu se zvířátky vhodnou pro celou rodinu, s ubytováním i krásným dětským hřištěm pro nejmenší? Vyrazte třeba na ekofarmu Belina.