Lahodný pečený čaj pro pohádkový odpočinek do studených dnů

Nenechte si zkazit náladu chladnými a sychravými dny. Pokud zimě příliš neholdujete, zkuste si najít příjemné rituály, které z ní udělají o něco snesitelnější období. Kdy jindy se přeci můžete bez výčitek zachumlat do deky a dopřát si šálek voňavého horkého čaje.

Pro perfektní zahřátí i dokonalou podvečerní atmosféru vyberte takový čaj, který pohladí na duši, ale také báječně provoní celý váš obývák. Vsaďte proto na zavařený pečený čaj, jež vás svou vůní i chutí přenese zpět do červencových dnů. Právě léto je ideální dobou pro přípravu domácího pečeného čaje. Pokud jste to letos nestihli, nezoufejte. Výborný čaj můžete zakoupit již hotový u ekologických zemědělců. Příští rok, až bude během léta přebytek ovoce, si jej můžete vyzkoušet i sami. Dbejte však vždy na výběr pěkných, kvalitních a zralých kusů. Takové najdete právě na biofarmách. Seznam míst, které bio ovoce nabízejí, najdete na stránkách kamprobio.cz nebo lovime.bio. Pokud však zrovna nebudete mít cestu přímo na ekofarmu, navštivte farmářské trhy či supermarket. Myslete však na to, že biopotraviny poznáte spolehlivě jedině podle označení logy biolistu a biozebry. Věřte, že kupovat bio má smysl, pro vás i pro přírodu, která je díky ekologickému zemědělství uchovávána pro další generace v lepší kondici. Více informací najdete na stránkách myjsmebio.cz.

Tip: Vynikající pečené čaje seženete například na Horňácké farmě, která nabízí velké množství zavařenin, ale i dalších bio dobrot. Více informací na www.hornackafarma.cz.

Pečený čaj pro zahřátí

1 kg bio pomerančů

0,5 kg bio mandarinek

1 bio grep

3 bio jablka

2 dcl rumu

300 g bio cukru

3 celé bio skořice

5 bio hřebíčků

2 bio badyány

Ovoce oloupejte a nakrájejte na malé kousky. Ty přendejte na plech, podlijte rumem a přidejte koření i cukr. Vše dobře promíchejte a pečte na 180 stupňů 30 minut. Upečeným ovocem naplňte omyté sklenice, otočte dnem dolů. Můžete zavařit pro delší uchování. Pokud čaj brzy spotřebujete, nemusíte zavařovat, ale uchovávejte jej v lednici.

Pečený čaj „Vzpomínka na léto“

1 kg bio jahod

0,5 kg bio rybízu

0,5 kg bio borůvek

2 bio citrony

500 g bio cukru

5 bio hřebíčků

2 lžičky bio skořice

3 hvězdičky bio badyánu 2 dcl rumu

lístky bio máty

Ovoce omyjte, citrony oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Promíchejte s kořením, cukrem, mátou i rumem. Společně pečte na 180 stupňů zhruba 30 minut. Hotovou směs přendejte do skleniček.