Poznejte svého farmáře a vyrazte do BIO Zahrady Černíkovice

Měsíc biopotravin odstartuje v Královéhradeckém kraji. Navštivte s námi biofarmu v Černíkovicích. Těšit se zde můžete na prohlídku ekologické Zahrady Černíkovice, na farmářský trh plný lokálních biopotravin a bohatý program pro děti. Vedle širokého spektra kvalitní biozeleniny ochutnáte i místní specialitu – nakládané papričky, okurky i beraní rohy ve sladkokyselém nálevu. Ty se dokonce pyšní titulem Česká biopotravina roku 2013. Akce se uskuteční v sobotu 4. září od 10 hodin v Černíkovicích v rámci projektu Poznej svého farmáře.

Více na http://poznejsvehofarmare.cz/.

Zahrada Černíkovice se nachází v Královéhradeckém kraji nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Miloš Kurka, majitel zahradnictví, zde od roku 2011 hospodaří na půdě, kterou si pronajal od šlechtické rodiny Kolovratů. Pěstuje spoustu druhů biozeleniny, kterou prodává prostřednictvím bedýnek známých pod názvem Kurkovy bedýnky. Čerstvé biopotraviny ze Zahrady Černíkovice nabízí i formou předplatného na celou sezonu v rámci tzv. KPZ – komunitou podporovaného zemědělství.

Biozeleninu zde pěstují bez použití pesticidů nebo průmyslových hnojiv – čistě na přírodní bázi. Specialitou a vášní Miloše Kurky jsou nakládané papriky. „Část produkce konzervujeme, tedy nakládáme do sladkokyselého nálevu s následnou sterilizací. V roce 2013 naše Černíkovické beraní rohy vyhrály cenu Česká biopotravina roku 2013. Následující rok pak uspěly i Černíkovické okurky a získaly titul Česká biopotravina roku v kategorii rostlinná produkce. Vedle ochutnávky specialit se mohou návštěvníci těšit také na exkurzi do naší zahrady, kde jim ukážeme, jak hospodaříme v souladu s přírodou, ale také na divadlo nebo soutěže pro děti,“ zve na akci Miloš Kurka.