3 důvody, proč dát šanci biopotravinám
Biopotraviny se v posledních letech těší čím dál větší oblibě. Lidem začíná víc a víc záležet na tom, co konzumují a odkud potraviny pocházejí. Pokud jste vy sami zatím biopotravinám nepropadli, máme pro vás 3 tipy, proč jim dát šanci.
Co jsou biopotraviny a jak je značíme
Nejdřív krátce k biopotravinám. S jejich označováním to není jen tak. V České republice o registraci nových biopotravin rozhoduje Ministerstvo zemědělství a význam biopotravin dokonce definuje zákon o ekologickém zemědělství. Biopotravinou může být ovoce, zelenina, maso nebo jiný potravinářský výrobek. Biopotraviny vyrobené v Evropské unii se označují logem, tzv. biolistem, české biopotraviny a bioprodukty mají navíc speciální znak tzv. biozebru.
1. Koupí biopotravin podpoříte lokální zemědělce a výrobce
Kvalitní biopotraviny z české i evropské produkce dnes seženete už i v supermarketech, nejlepší však je zakoupit je
Kvalitní biopotraviny z české i evropské produkce dnes seženete už i v supermarketech, nejlepší však je zakoupit je od lokálního farmáře. Zapátrejte v okolí, případně se podívejte do adresáře farmářů , kde můžete vyhledávat v přehledné mapě. Třeba zjistíte, že zrovna ve vašem okolí je skvělá farma, jablečný sad nebo mlýn na obilí.
Pokud se vám nechce pro čerstvé biopotraviny jezdit přímo k farmáři do dvora, můžete si nechat doručit farmářské bedýnky plné zeleniny, ovoce a jiných výrobků přímo domů nebo zajít na farmářské trhy. V Praze jsou vyhlášené trhy na Náplavce, na Jiřáku a Kulaťáku, v Brně na Zelňáku a v Olomouci na Flóře. Menší města pořádají trhy většinou jednou týdně na náměstí nebo na městské promenádě. Na trzích se dá koupit čerstvé pečivo, ovoce, zelenina, maso, koláče, ořechy, koření – dále třeba květiny, sazenice, keramika nebo porcelán.
Farmářské vs. přeprodávané potraviny – na co si dát pozor
Občas se ozývají negativní hlasy, že prodejci ovoce a zeleniny na trzích „jen přeprodávají, co sami koupí v supermarketu“. Není to pravda. Respektive může to být pravda na městských tržištích, záleží na tom, jak si dané město nastaví pravidla. Na některé trhy smí jen lokální výrobci, na jiných mají vstup povolený i obchodníci, kteří zboží přeprodávají.
Například na trzích na Zelňáku v Brně se prodávají jak farmářské potraviny od místních zemědělců, tak překoupené zboží. Lokální zemědělci se nachází zejména v dolní části náměstí, naopak horní část patří překupníkům a gastro stánkům. Zemědělci bývají označeni zelenou páskou, překupníci oranžovou.
2. Pochutnáte si na potravinách bez éček
Žádná průmyslová leštidla, vosky, éčka ani průmyslová hnojiva. Jablka jsou jablka a vypadají i chutnají přesně tak, jak si to pamatujete z dětství u babičky. Kuře v bio kvalitě je šťavnaté a nezadržuje vodu. U biopotravin je skvělé, že chutnají a vypadají přesně tak, jak mají.
Po jakých biopotravinách primárně sáhnout?
Zaměřte se na potraviny, které konzumujete na denní bázi. Nejspíš to bude pečivo, mléčné výrobky, vejce, ovoce, zelenina a maso. Všude tady se vyplatí zapátrat po alternativě v bio kvalitě.
U průmyslově vypěstovaného ovoce a zeleniny se nejvíce pesticidů drží ve slupce. Za nejvíce stříkané plodiny se považují jablka, jahody, hrozny, broskve, saláty, bylinky, řapíkatý celer a citrusy. Všude tady se vyplatí sáhnout po biopotravině. U citrusů se pesticidů ve velké míře zbavíte oloupáním plodu. Pokud jste ale zvyklí péct s citrusovou kůrou, biopotravina se vyplatí.
3. Pomůžete zachovat přírodu pro další generace
Planetu máme jen jednu, to ví i malé dítě. Tak proč se nesnažit ji zachovat v co nejlepším stavu i pro naše děti. Ekologické zemědělství je šetrné k životnímu prostředí, biozemědělci respektují přírodu i zvířata a hospodaří s ohledem na krajinu.
Pokud se cítíte, že byste rádi udělali změnu a začlenili do svého běžného nákupu více lokálních výrobků a biopotravin, začněte pozvolna. Nejde to ze dne na den. Držíme vám palce.
Váš Biotým