Pestré ovoce plné vitamínů je konečně tady. Inspirujte se sladkými recepty se švestkami a jablky

S babím létem je neodmyslitelně spjaté voňavé sezónní ovoce v podobě jablek a švestek. S oběma druhy se dá v kuchyni přímo kouzlit a mají široké využití. Navíc je v sušené podobě můžete snadno uchovat až do zimy. A pokud jste při pomyšlení na tyto dobroty dostali chuť na něco sladkého, přinášíme vám hned dva tipy na skvělé ovocné pochoutky.

Povidla, koláče, bublaniny nebo třeba džemy a marmelády – abyste měli jistotu, že bude výsledek opravdu výtečný a plný chuti, měli byste při volbě produktů dbát na to, abyste vybírali z těch kvalitních.

Pro sezónní ovoce na farmu

Seznam míst, kam se můžete pro biopotraviny vydat, najdete na stránkách lovime.bio a kamprobio.cz. Interaktivní mapy pomohou vypátrat nejbližší farmy, kde sezónní bio ovoce nabízejí. V obchodech ovoce z ekologického zemědělství poznáte podle log biolistu a biozebry.

Bio dává smysl – nám i přírodě Ekologičtí zemědělci, kteří produkují kvalitní ovoce v režimu bio, dbají zejména na to, aby byla zachovaná úrodnost půdy a biodiverzita v jejich sadech. Farmáři se vyhýbají hnojení průmyslovými hnojivy a využívají čistě přírodních procesů a produktů, namísto pesticidů. Na ekofarmách se daří přírodu neničit, ale naopak ji zachovat v co nejlepším stavu pro další generace. Plody z takto opečovávaného sadu budou jistě chutnat vám i přírodě. Více informací o biopotravinách najdete na stránkách myjsmebio.cz.

NÁŠ TIP: Jablečný džem provoněný skořicí

  • asi 1 kg oloupaných bio jablek, nakrájených na kostičky
  • 40 ml šťávy z bio citrónu
  • kůra z jednoho bio citrónu
  • 120 g bio třtinového cukru
  • 200 ml bio jablečného moštu
  • 1 sáček bio vanilkového cukru
  • 1 lžička bio mleté skořice

Do většího hrnce přidejte jablečný džus, citrónovou šťávu, kůru, cukry a skořici. Nakonec vmíchejte také jablíčka. Směs přiveďte k varu a nechte vařit přibližně čtvrt hodiny. Následně snižte teplotu a vařte dalších 15 minut, dokud směs nezhoustne. Horký džem přelijte do sklenic, dobře uzavřete a nechte zcela vychladnout. Doporučujeme skladovat v chladu a tmavé místnosti.

Švestková bublanina pro zářivější víkend

  • Asi 450 g vyloupaných bio švestek
  • 1 hrnek bio polohrubé mouky
  • 40 g bio bramborového škrobu
  • 1 lžička bio prášku do pečiva
  • ½ hrnku bio třtinového cukru
  • ½ hrnku bio rostlinného oleje
  • 2 ks bio vejce
  • 4 lžíce bio mléka

Ovoce omyjte a vypeckujte. Do mísy přidejte postupně vejce, cukr a olej. Směs umíchejte do pěny. Následně přilijte mléko, přisypejte mouku s kypřicím práškem a bramborovým škrobem. Dobře zamíchejte. Poté so připravte plech, který vymažte máslem nebo olejem. Z mouky, cukru a másla prsty nachystejte drobenku. Těsto vylijte na plech a rovnoměrně rozetřete. Nahoru přidejte ovoce. Posypte drobenkou a pečte asi půl hodiny na 180 stupňů.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.