Myslíte si, že vás brambory nemají čím překvapit? Dokážeme vám, že ano!
Brambory, které se do Evropy dostaly z Jižní Ameriky díky španělským mořeplavcům, byly ve svých počátcích brány spíše jako kuriozita. Zatímco venkované k nim chovali nedůvěru a nevěděli, co z nich připravit, panstvo brambory konzumovalo a hrdě se zdobilo jejich květy. Mezi běžný lid se tak brambory rozšířily až v dobách hladomoru, kdy zjistil, jak chutné pokrmy z nich lze vykouzlit. A tato fascinace trvá v podstatě dodnes. I proto byly zařazeny mezi 4 nejdůležitější plodiny světa. Prozradíme vám, které typy jsou vhodné na jaké pokrmy, a také proč byste je rozhodně měli zařadit na čestné místo ve svém jídelníčku.
Vybírejte pečlivě
Ať už jste milovníci brambor naslano nebo nasladko, vařených či pečených, měli byste vědět, že každý sebelepší recept se dá pokazit výběrem nekvalitních surovin. Myslete na to při nákupu a zaměřte se na brambory v bio kvalitě. Ty najdete buďto na farmářských trzích nebo si udělejte výlet na bio farmu ve svém okolí. Nabídky farem a prodejen bio zeleniny a dalších bio dobrot najdete třeba na www.kamprobio.cz nebo lovime.bio.
Navíc svým nákupem podpoříte lokálního farmáře, který to jistě ocení. Pokud se vám za nákupem nechce cestovat, nevadí, bio brambory seženete dnes už i v supermarketech, tam je poznáte podle označení logy biolistu a biozebry. Více informací o biopotravinách a ekologickém zemědělství najdete na stránce myjsmebio.cz.
TIP: Nejen brambory v bio kvalitě, ale také třeba bio kukuřici, hrách nebo cizrnu si můžete objednat od Františka Krále, jehož farma zaujímá významné místo mezi zemědělskými podniky na Břeclavsku. Více informací najdete na webu www.bioprodukty-kral.cz.
Brambory jsou nutriční bomba
Každý Čech zkonzumuje ročně asi 65 kilogramů brambor . Není divu, brambory jsou cenově dostupné, velmi chutné a snadno se připravují. Jsou bohaté na minerály, vitamíny, bílkoviny a jsou téměř bez tuku. Nutriční hodnotu brambor vytváří zejména obsah vitamínů (zdroj vitamínu C, vysoký obsah vitamínu B6), minerálních látek (vysoký obsah draslíku, hořčíku, železa i selenu) vlákniny, antioxidantů (těch mají nejvíce barevné odrůdy). Pro naše tělo jsou tak ideálním zdrojem energie a výživově významných látek.
Jak se vyznat v typech odrůd, aby se nám recept vydařil na výbornou?
Varný typ A (značený zeleným pruhem) se hodí hlavně do bramborového salátu, k vaření ve slupce nebo pečení v troubě, protože si po uvaření zachová pevnou dužinu a hned tak se nerozvaří.
Varný typ B (značený červeným pruhem) je univerzální druh. Díky jemnější, více moučnaté dužině se skvěle hodí do polévek či guláše, ale i jako klasická příloha.
Varný typ C (značený modrým pruhem) vám udělá nejlepší službu například při přípravě bramborových knedlíků. Brambory typu C se totiž snadněji rozvaří, a proto z nich uděláte těsto jedna báseň.
Náš tip: Gratinované brambory se smetanou a česnekem
Gratinované brambory jsou velmi oblíbeným a poměrně snadným pokrmem. Důležité je však dosáhnout dostatečné měkkosti brambor. Inspirujte se naším receptem a nechte vaši kuchyni provonět bramborami, česnekem a bylinkami.
Ingredience
- 800 g oloupaných bio brambor
- 250 ml bio smetany ke šlehání
- 2 stroužky bio česneku
- 40 g bio sýra dle chuti na posypání
- bio rozmarýn či tymián
- sůl
- bio pepř
- bio máslo na vymazání formy
Do vymazaného pekáčku naskládáme vrstvu na plátky slabě pokrájených brambor, kterou posypeme nesekaným česnekem a rozmarýnem a vše zaskládáme opět vrstvou plátků brambor. Tu zalijeme smetanou, pak povrch osolíme, přidáme ještě trochu rozmarýnu (nebo tymiánu) a dáme péct do předehřáté trouby na 180 stupňů nejprve na 15-20 minut zakryté, pak odkryjeme a dopečeme doměkka. Před koncem pečení posypeme sýrem, který necháme roztavit. Po upečení pekáček vyndáme, brambory necháme krátce odležet a poté servírujeme například s čerstvou zeleninou či salátem. Pokud se vám v troubě smetana brzy vypekla, můžete brambory podlít trochou mléka, aby se nezačaly připalovat.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.