Jogurt jako zázrak mezi mléčnými výrobky
Honí vás mlsná, ale rádi byste si během dne dopřáli něco lehčího? Namísto hutných dezertů vsaďte třeba na kombinaci čerstvého ovoce a jogurtu – třeba doma vyrobeného. Nebojte, prozradíme vám, jak na to, není to nic složitého. Uvidíte, že si pochutnáte a zároveň tělu dodáte to, co tolik potřebuje.
Jogurty, které patří mezi oblíbené kysané mléčné výrobky, jsou zdrojem bílkovin, vápníku a množství vitamínů, například skupiny A, D nebo B. Jogurtové kultury navíc příznivě ovlivňují střevní mikrobiom, který má dopad na velké množství funkcí v našem těle. Jogurt zkrátka přináší nepřeberné množství benefitů, kvůli nímž by byla škoda si tento zázrak s chutí nedopřát.
Ať už nakupujete mléčné výrobky, ovoce, zeleninu nebo třeba maso, vždy myslete na kvalitu. Produkty, které pocházejí z ekologického zemědělství v obchodech poznáte podle označení logy biolistu a biozebry.
Pro perfektní jogurt je potřeba mít po ruce hutné mléko. Sáhněte proto po bio mléku z ekofarmy. Kromě vysoké kvality budete mít jistotu, že mléko pochází od zvířat z ekologických chovů žijících v přirozených podmínkách dle přísných standardů animal welfare. Ty mimo jiné spočívají v celoročním přístupu na pastvu, přísunu kvalitního krmiva v kvalitě bio a společnosti ostatních zvířat. Chtěli byste se o ekologickém způsobu hospodaření dozvědět více? Navštivte stránky myjsmebio.cz.
Pro lokální biopotraviny se můžete vydat přímo na ekofarmu. Nejenže suprově nakoupíte, zároveň uvidíte, jak se pěstují plodiny nebo jak vypadá každodenní péče o zvířata. Svět ekologického zemědělství vám tak bude rázem o něco bližší. Ekofarmy, které se nachází ve vašem okolí, vyhledáte pomocí interaktivních mapiček na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio, kde si zároveň můžete prohlédnout jejich aktuální nabídku.
Vyrobte si vlastní jogurt – a jednoduše!
Příprava domácího jogurtu není nikterak složitá. Postačí vám litr čerstvého plnotučného kravské mléka a asi půl hrnečku živých kultur v podobě kvalitního bílého jogurtu. Důležité je také dbát na čistotu nádobí, která zaručí polovinu úspěchu.
V hrnci zahřejte mléko do bodu těsně před varem, ideální je teplota kolem 90 stupňů. Poté mléko odstavte a dejte co nejrychleji zchladit na teplotu kolem 40–45 stupňů, pomoct si můžete třeba nádobou naplněnou kostkami ledu. Do mléka pak přidejte jogurt a důkladně prošlehejte. Následně nalijte do sklenic a nechte zhruba při 40 stupních odpočívat, ideální je využít elektrickou troubu. Čím déle necháte jogurt zrát, tím bude hustší a zároveň kyselejší, ideální je rozmezí 6–10 hodin. Hotový jogurt uchovávejte v chladu, kde vám čerstvý vydrží zhruba týden.
Pokud si chcete práci ještě více usnadnit, kupte automatický jogurtovač, který udělá vše za vás. Nalijete mléko, přidáte trochu jogurtu a zmáčknete tlačítko. Zhruba za 8 hodin máte hotovo. A když nezbývá čas vůbec, lahodné bio jogurty koupíte na ekofarmách také. Vydejte se třeba na Horský statek Abertamy, který se nachází v samotném srdci Krušnohoří. Více informací na farmazvirat.cz.
Jogurtový koláč se sezónním ovocem
- kelímek bio bílého jogurtu
- hrnek bio hladké mouky
- 2 bio vejce
- bio kypřící prášek
- půl hrnku bio třtinového cukru
- bio ovoce dle chuti
Troubu si předehřejte na 180 stupňů. Bílý jogurt smíchejte s vejci a cukrem. Do mísy nasypte mouku, kypřící prášek, přidejte k jogurtové směsi a důkladně promíchejte. Těsto nalijte do vymazané a vysypané koláčové formy a poklaďte kousky oblíbeného ovoce. Pečte přibližně 30 minut, dokud koláč nezezlátne, a podávejte.
Jogurt s borůvkami a chia semínky
- 250 g bio jogurtu
- 2 lžíce chia semínek
- 3 lžíce bio javorového sirupu
- bio borůvky
- hrst bio ovesných vloček
Jogurt smíchejte s javorovým sirupem, chia semínky a nechte odstát do druhého dne, aby semínka krásně nabobtnala a změkla. Do čisté sklenice postupně vrstvěte nejprve jogurt, hrst vloček a nakonec borůvky. Postup ještě jednou opakujte, dejte na chvíli vychladit do lednice a podávejte.